Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА

НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ

м. Луцьк, пр. Грушевського, 21. 

тел: +38 095 849 54 20

Facebook

Волинський Центр Слуху і Мови “Medincus” / Запитання

Наші послуги:

Вушний шум - що це?

Що з себе представляє вушний шум?

Писк, дзвін, стукіт, гуркіт, свист, шелест ... це вушні шуми, які можуть виникати в органі слуху без зовнішнього акустичного збудження. Шум, що має суб'єктивний характер, відчуває тільки сама людина із зазначеною проблемою, і ніхто інший не може чути цей звук. Шум може бути присутнім в голові, в одному вусі або в обох вухах, виникати періодично або турбувати постійно. Перевтома, хвилювання, тривале перебування в галасливій обстановці, зміна положення тіла, а також, зміни атмосферного тиску, можуть сприяти посиленню шуму.

Однак, майже кожна здорова людина, періодично, може відчувати «передзвони» в вухах. Особливо часто, це явище зустрічається, в тиші. Існує навіть прислів'я: «тиша, що аж у вухах дзвенить». Короткотривалі, що проходять швидко звуки, як правило, нас не турбують, але, якщо ж вони тривають довгий проміжок часу і стають більш інтенсивними - з'являється відчуття роздратування і хвилювання.

Дослідження, проведені Інститутом фізіології і Патології Слуху довели, що суб'єктивний вушний шум, який триває більше, ніж 5 хвилин, відчувають понад 20% дорослих поляків. Постійний вушний шум турбує близько 5% популяції. Подібні проведені дослідження в США, Англії та Німеччини вказують на прояв вушного шуму у жителів і цих країн.

Інший, більш рідкісний, вид вушного шуму - об'єктивний вушний шум, тобто той, який можна почути, перебуваючи поруч з людиною, що страждають зазначеним недугою. В англійській мові цей тип вушного шуму називають somatosounds, тобто - звуки тіла. Причина виникнення цих акустичних ефектів може бути пов'язана з ритмічною вібрацією вушних і піднебінних м'язів, або ж, з порушеним протоком крові, що проходить через змінені кровоносні судини в межах голови і шиї. Такого роду вушні шуми можна лікувати усуваючи їх причину.

Вушні шуми і приглухуватість

Понад 60% пацієнтів з різними видами приглухуватості відчувають вушний шум. Причина втрати слуху і виникнення вушного шуму може бути одна. Кількість пацієнтів страждають вушних шумом і приглухуватістю збільшується з віком - це означає, що причиною цих недуг є вроджені і вікові зміни в слуховий системі.

Вушний шум не впливає на стан слуху, не викликає ні його погіршень, ні поліпшень.

Як виникає вушний шум?

Вушний шум пов'язаний з порушеннями в слуховому аналізаторі і є результатом зміни активності у волокнах слухового нерва.

Вважається, що в 80% випадків джерелом вушного шуму є необоротне ушкодження зовнішніх волоскових клітин слимака. Вушний шум може бути також результатом неправильної нервової активності на протязі слухового шляху, причиною якої можуть бути навіть незначні зміни у внутрішньому вусі.

Пошкодження слухових клітин може бути мінімальним, без видимих ознак зниження слуху, але вже може сприяти порушенню нервової активності.

У центральній нервовій системі існують особливо чутливі механізми що формують нові сигнали, які можуть інформувати про небезпеку, загрозу життю і здоров'я, або пов'язані з емоціями. Такі інформаційні механізми завжди досягають нашої свідомості. Вушний шум повністю підкоряється цим умовам. Цей новий сигнал і може застерігати про загрозу здоров'я і викликає вкрай неприємні емоції.

Чому турбує вушний шум?

В процес відчуття шуму включається не тільки слухова система, але інші частини мозку - лімбічна система (відповідальна за емоції) і автономна нервова система (відповідальна за оборонні реакції). Кожна людина індивідуальна і на різні сигнали реагує інакше, по-різному відчуває вушні шуми. На одному полюсі може знаходитися відчайдушний пацієнт, для якого шум - це драматична проблема, яка порушує можливість вести нормальний спосіб життя. Іншій людині, вушний шум може не набридати зовсім або заважати незначно і тільки в деяких ситуаціях (під час засипання, відпочинку, роботи в тиші).

Треба підкреслити, що немає зв'язку між параметрами шуму (гучність, висота) і ступенем їх інтенсивності. Вушні шуми, що відчуваються, як тихий звук, можуть бути дуже обтяжливі для одного пацієнта і не доставляти проблем іншому. Це свідчення того, що про ступінь роздратування шумом визначає не місце виникнення і параметри шуму, а ряд випадків, які виникають один за іншим (який сигнал викликає зміни в нервовій системі людини).

Вушний шум - хвороба і може бути загроза?

Ні, вушний шум не хвороба, але частіше за все ознака незначних змін у внутрішньому вусі. Рідко, менш ніж в 10% випадків, вушний шум може співіснувати з певними хворобами. При кожному випадку вушного шуму необхідно провести аудіологічне обстеження для виключення органічної патології, яка вимагає втручання лікаря. Незважаючи на те, що вушний шум не є хворобою, він часто призводить до значного подразнення, неспокою, дискомфорту, навіть викликає депресію, тому повинен лікуватися відповідним способом.

Чи зникає вушний шум після поліпшення слуху?

На жаль не завжди. Подразнення вушним шумом залежить від ступеня збудження систем відповідальних за емоції і оборонні реакції в центральній нервовій системі людини. Вушний шум - фантомне явище - його запис в корі головного мозку відбувається без зовнішнього збудження. Вушний шум відчуває тільки людина яка страждає від нього, без можливості зареєструвати цей звук об'єктивним методом. Найчастіше це настільки міцно відображено в пам'яті, що самостійно викреслити неможливо.

Це означає, що навіть якщо оперативним шляхом вдається відновити функцію середнього вуха і слух покращитися, шум не зникне без відповідної терапії.

Вушний шум і розлад сну

Багато пацієнтів, які страждають вушним шумом, скаржаться на труднощі при засипанні і на безсоння. Більшість з них вказують на вушний шум, як на головну причину цих проблем.

Ось кілька практичних порад для людей з вушних шумом, що мають проблеми зі сном:

    •    засинаючи, не думайте про проблеми

    •    не засипте в повній тиші, вас повинні оточувати тихі, нейтральні звуки, які будуть фоном для шуму (звуки повинні бути тихіше власного шуму)

    •    не застосовуйте беруші (пристосування, що вставляються в слуховий хід)

    •    ряд лікарських препаратів, які Ви приймаєте, можуть впливати на стан сну. Необхідно завжди консультуватися зі своїм лікуючим лікарем з приводу режиму прийому ліків і робити це під його чітким контролем.

Як лікувати вушні шуми?

Не існує панацеї від усіх вушних шумів. Немає єдиного і найкращого способу терапії, який був би ефективним і правильним при всіх видах шуму. Метод лікування залежить від причини і місця виникнення шуму. Вушні шуми можуть виникнути на будь-якому рівні слухового шляху, від зовнішнього слухового ходу до слухової кори.

Способи лікування вушного шуму, який виник внаслідок багаторічноЇ роботи на шумному виробництві, вушного шуму при катарі слухової труби і при отосклерозі - різні. Вушний шум не буває безпричинним. Він не є хворобою, але може бути одною з її ознак.

Сигнал - це завжди показник порушення функції. Першим і найважливішим завданням для того, хто відчуває вушний шум (за умови, якщо одноразова тривалість шуму більше, ніж 5 хвилин) - необхідно з'ясувати причину виникнення шуму і визначити, де знаходиться гіпотетичне місце його виникнення.

Ми працюємо:

Пн 9ºº - 17ºº

Вт  9ºº - 17ºº

Ср  9ºº - 17ºº

Чт  9ºº - 17ºº

Пт  9ºº - 17ºº

Сб 10ºº - 14ºº

Нд вихідний

Запис по телефону:

+38 095 849 54 20

+38 098 597 84 91

Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus

Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7. 

тел / факс: +48 22 46 35 314

email: international@medincus.pl

www.medincus.pl

Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21

Волинська обласна клінічна лікарня, 

тел: +38 0332 29 51 73

       +38 095 849 54 20,       +38 098 597 84 91

email: medincus.volyn@gmail.com