Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА

НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ

м. Луцьк, пр. Грушевського, 21. 

тел: +38 095 849 54 20

Facebook

Волинський Центр Слуху і Мови “Medincus” / Запитання

Наші послуги:

Вплив гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) на голос

У багатьох людей, які страждають хронічними захворюваннями  травного тракту, можуть з'явитися хвороби  горла і гортані. Особливо часто ця проблема стосується професійних співаків.

Для чистого голосу необхідні здорові і чисті голосові складки. Закид шлункового вмісту в стравохід може викликати відчуття печіння або стороннього тіла в горлі  та може також бути причиною набряку країв голосових складок. Результатом цього є значні зміни в голосі.

Яким чином відбувається надходження в стравохід вмісту шлунка?

Щоб зрозуміти, як це відбувається, необхідно мати основну інформацію про фізіологію стравоходу. У стравоході 2 сфінктера: верхній і нижній. Для запобігання закидання шлункового вмісту в стравохід, тиск в нижньому сфінктері  має бути вищим, ніж в шлунку.  Зовнішні чинники можуть вплинути на зниження тиску в нижньому сфінктері, наприклад,  деякі ліки: атропін, блокатори кальцієвого каналу; психотропні ліки, наприклад, бензодіазепіни; деякі антидепресанти; антигістамінні препарати, леводопа. Крім того, також адренергічні, антихолінергічні, допамінергічні які гальмують спазми нижнього сфінктера стравоходу. Багато гормонів, наприклад, естроген, прогестерон, простагландини E1 і E2, соматостатин і холецистокінін впливають на напругу нижнього сфінктера. Зате на підвищення напруги нижнього сфінктера стравоходу добре впливають страви багаті білком, ліки, що нейтралізують кислоти, холінергічні та  a-адренергічні засоби.

Слід пам'ятати, що великий вплив на розвиток ГЕРХ має не тільки підвищений тиск в шлунку в порівнянні з тиском нижнього сфінктера, а й також розлади шлунку, наприклад, збільшення виділень шлункового соку, розлади моторики та інші.

Однією з головних причин ГЕРХ є недотримання дієти, тобто прийом більшої кількості жирів, кави, цитрусових плодів і помідорів, гострих приправ. Погано впливає також стрес, що також сприяє збільшенню виробництва шлункового соку.

Які симптоми може викликати гастроезофагеальна рефлюксна хвороба?

Кашель (особливо вночі, переходить в безперервний), ранкова хрипота (яка вдень проходить); часті кректання (які називають «прочищенням горла»), може з'явитися біль при ковтанні, сухість у роті, обкладений язик, відчуття стороннього тіла в горлі, труднощі з диханням (особливо вночі), в деяких випадках може навіть наступити мимовільний спазм м'язів гортані, печія або відрижка шлункового вмісту.  Може з'явитися також дисфункція слухової труби і біль вуха.

Якщо Ви помітите у себе будь-які ознаки з вищезазначених, необхідно проконсультуватись з лікарем.

Які зміни в гортані можна помітити внаслідок ГЕРХ?

Почервоніння і набряк голосових складок, контактні виразки, гранульоми задньої частини голосових складок, гранульоми голосових відростків черпаловидних хрящів, звуження задньої частини голосової щілини, запалення перстнечерпаловидного суглоба, звуження надгортанника. Тривале запалення може бути причиною виникнення пухлини. При ГЕРХ післяопераційні рани заживають гірше, ніж у здрової людини. Тому потрібно пролікувати цю хворобу в передопераційному періоді.

Багато досліджень довели, що на синдром раптової смерті новонароджених (SIDS-Sudden Infant Death Syndrom) має вплив закид в стравохід шлункового вмісту. Шлунковий сік призводить до мимовільного спазму дихальних шляхів.

Поради при ГЕРХ:

    •    Слід їсти невеликими порціями кілька разів на день, щоб не підвищувати тиск на нижній сфінктер стравоходу.

    •    При повноті необхідно скинути зайві кілограми, так як вони підвищують тиск в животі, а це впливає на закид в стравохід шлункового вмісту.

    •    Слід кинути палити. Хімічні сполуки, які виділяються під час куріння, впливають на          зниження напруги м'язів нижнього сфінктера стравоходу.

    •    Необхідно спати на "високій" подушці з піднятою головою кілька сантиметрів вище від рівня ліжка. Така поза зменшує тиск їжі в шлунку на нижній сфінктер стравоходу.

    •    Не можна їсти перед сном. Слід лягати спати за 3-4 години після останнього прийому їжі. Коли людина лягає  безпосередньо після їжі з "повним" шлунком, відбувається тиск на нижній сфінктер стравоходу шлункового вмісту, що стає причиною його закидання в стравохід.

    •    Треба уникати тісного одягу і поясів.

    •    Після їжі не слід нахилятися і згинатися. Найкраще стояти протягом кількох хвилин після прийняття їжі.

    •    Слід уникати напоїв і продуктів харчування, які впливають на зменшення напруги нижнього сфінктера стравоходу: не слід пити каву, чай, кока-коллу, алкоголь, газовані напої, цитрусові та томатні соки, молоко, молочні продукти; не слід їсти наступні фрукти: ківі, яблуко, диня, банан, персик, сливи і полуниці; не слід їсти наступні овочі: цибуля, морква, редиска, помідори, огірки, капуста, брокколі, болгарський перець, баклажани, квасоля. Слід уникати жирних, смажених страв типу: грудинка, ковбаса, яєчня, піца, картопля фрі, чіпси і так далі, а також гострих приправ, соусів (з оцтом і соком з лимона) до салатів, маринованих страв. Слід уникати стресу.

Лікування ГЕРХ відповідними ліками, дотримання дієти і рекомендацій лікаря допомагають виключити захворювання горла і гортані.

У Центрі Слуху і Мови "Медінкус" виконуються дослідження, які дозволяють діагностувати гастроезофагеальну рефлюксну хворобу  і  її вплив на гортань, горло і носоглотку.  З цією метою використовується високоякісне, сучасне ендоскопічне обладнання, яке дозволяє оглянути  внутрішні структури на екрані монітора.

Ми працюємо:

Пн 9ºº - 17ºº

Вт  9ºº - 17ºº

Ср  9ºº - 17ºº

Чт  9ºº - 17ºº

Пт  9ºº - 17ºº

Сб 10ºº - 14ºº

Нд вихідний

Запис по телефону:

+38 095 849 54 20

+38 098 597 84 91

Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus

Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7. 

тел / факс: +48 22 46 35 314

email: international@medincus.pl

www.medincus.pl

Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21

Волинська обласна клінічна лікарня, 

тел: +38 0332 29 51 73

       +38 095 849 54 20,       +38 098 597 84 91

email: medincus.volyn@gmail.com