Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА

НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ

м. Луцьк, пр. Грушевського, 21. 

тел: +38 095 849 54 20

Facebook

Волинський Центр Слуху і Мови “Medincus” / Запитання

Наші послуги:

Що таке отосклероз?

Отосклероз - це хвороба структур середнього і внутрішнього вуха, при якій погіршуються анатомічні і функціональні властивості вуха. Ознакою отосклерозу є прогресуюча приглухуватість (одно чи двобічна), разом з якою можуть з'являтися вушні шуми та запаморочення.

Які причини отосклерозу?

Отосклероз - це хвороба невідомого походження. Відомо, що хвороба найчастіше стосується жінок, має спадковий характер, що не є обов'язковою умовою, розвивається у жінок часто в період гормональних змін, наприклад, під час вагітності. Юнацький отосклероз розвивається навіть у маленьких дітей і його лікування є значно важчим.

Як діагностувати отосклероз?

Запідозрити отосклероз можна у пацієнтів з прогресуючим безпричинним зниженням слуху в комбінації з вушним шумом та головокружінням. При огляді слухового ходу та барабанної перетинки (отоскопія) частіше за все патологічних зміни не спостерігаються. За допомогою аудіометричного дослідження (повітрянокістковий розрив), тимпанометрії (тимпанограма тип А) та акустичної рефлексометрії діагностується кондуктивна приглухуватість та відсутність рефлексів стремінцевого м'язу (акустичного рефлексу). Це дає підставу майже впевнено діагностувати отосклероз, але остаточний діагноз можна поставити тільки під час операції, безпосередньо оглянувши слухову кісточку - стремено.

Яка причина приглухуватості при отосклерозі?

При отосклерозі патологічні зміни викликають порушення рухливості однієї зі слухових кісточок (стремена), що погіршує передачу звуків до внутрішнього вуха, наслідком чого є, так звана кондуктивна приглухуватість. При поширення хвороби до внутрішнього вуха виникає, так звана перцептивна приглухуватість, що є причиною вушних шумів та запаморочень. Часто обидва типи приглухуватості існують одночасно і тоді мова йде про змішаний тип приглухуватості.

Які існують способи лікування отосклерозу?

Фармакологічний метод лікування отосклерозу не відомий. У лікуванні отосклерозу іноді рекомендуються ліки, що поліпшують кровопостачання центральної нервової системи і внутрішнього вуха, проте даний метод лікування не є стандартним. Найбільш частим наслідком отосклерозу є приглухуватість, яку можна лікувати за допомогою операції. Операція (стапедотомія, стапедопластика) дає можливість відновити правильну функцію слухових кісточок, що відновлює слух або зменшує приглухуватість і в багатьох випадках ліквідує або послаблює вушні шуми.

Альтернативою хірургічного лікування є слуховий апарат, проте хвороба, прогресуючи, викликає необхідність у використанні більш сильних пристроїв і в кінці кінців може дійти до повної відсутності слуху. Неможливо передбачити швидкість розвитку хвороби!

Що таке стапедотомія?

Мета операції стапедотомія (стапедопластика) полягає у заміні нерухомої слухової кісточки (стремеа) протезом. Процедура виконується через зовнішній слуховий хід (так само, як при чищенні вуха), тому зовні, після операції відсутні будь-які рубці. Існує можливість проведення операції з використанням надрізу за вушною раковиною, але даний тип рідко використовується.

Під час операції, після надрізу шкіри зовнішнього слухового ходу, хірург отримує доступ до барабанної порожнини і може визначити рухломість ланцюга слухових кісточок. Тоді, власне і підтверджується діагноз отосклероз. Після цього видаляється частина нерухомого стремена, яка замінюється невеликим протезом. Таким чином відновлюється відповідна рухломість ланцюга слухових кісточок і тим самим поліпшується провідність звуків. Після операції в слуховий хід вводиться тампон, а ззовні накладається невеличка пов’язка. Результат операції можна оцінити тільки після видалення тампона в зовнішньому слуховому ході через тиждень після операції.

Чи відчуває пацієнт протез у вусі?

Протез, яким хірург-отоларинголог використовує при операції стапедотомїї, дуже маленький та легкий, тому пацієнт не відчуває його. Протези зроблені з різних синтетичних матеріалів (найчастіше тефлону) або дорогоцінних металів (золото, платина). Протези, що використовуються при лікуванні є безпечними для організму людини.

Чи стійкий результат операції?

Результати сучасного хірургічного лікування отосклерозу стійкі. Крім того, відомо, що в більшості випадків в оперованому вусі прогрес хвороби сповільнюється.

Яке поліпшення слуху можна очікувати після операції?

Поліпшення слуху після операції можливе тільки в тих межах, які були визначені на основі попереднього аудіометричного дослідження, а саме визначення рівня кривої кісткової провідності. 

З аудіометричної точки зору, метою операції, є ліквідація так званого повітрано-кісткового розриву, характерного простору між кривими повітряної та кісткової провідності. 

Який вид анестезії лікарі застосовують під час стапедотоміі?

Подібні операції зазвичай виконуються під загальним знеболенням. Це забезпечує безпеку пацієнта та комфорт хірурга і дає можливість керувати тиском крові, що впливає на позитивний хід операції.

Можливе використання місцевої анестезії, але тільки у випадках, коли місцева анестезія з медичних причин є єдиною можливою. Після операції, протягом кількох днів, може виникнути необхідність у використанні знеболюючих ліків.

Чи можливі ускладнення після стапедотомії?

У медицині неможливо дати гарантії повної ефективності лікування. Можливі післяопераційні ускладнення бувають загальні та отохірургічні. Загальні пов'язані з особливостями гоїння рани, з наркозом, з небажаним впливом ліків, з супутніми хворобами і т.д. Щоб уникнути цього лікар анестезіолог напередодні операції ретельно збирає та вивчає інформацію про стан Вашого здоров’я, наявність супутніх хворіб, та особливості ліків, які Ви, можливо, постійно приймаєте. Крім того виконуються додаткові дослідження, такі як: визначення групи крові з резус-фактором, морфологічне і біохімічне дослідження крові, дослідження згортання крові, дослідження сечі та інші.

Отохірургічні ускладнення: глибока приглухуватість або повна глухота оперованого вуха, пошкодження лицьового нерва, що може стати причиною порушення роботи м'язів обличчя оперованого боку, пошкодження тоненького нерва барабанної порожнини (chorda tympani), ознаками чого буде розлад смаку на оперованому боці, тривалі порушення рівноваги, виникнення або посилення вушних шумів, перфорація барабанної перетинки, відсутність поліпшення слуху. Вищевказані ускладнення дуже рідкісні, а їх кількість залежить від досвіду оперуючого отохірурга (ускладнення бувають у близько 1% пацієнтів).

Як виглядає післяопераційний період?

Найважчими є перші години після наркозу. Протягом першої доби іноді бувають запаморочення і нудота. Ці ускладнення зникають протягом декількох годин після операції або через 2-3 дні. Після повного видалення тампона з слухового ходу (приблизно на 7 день після операції) пацієнт може деякий час відчувати дискомфорт від надмірно гучних звуків. Ці відчуття швидко щезають. Контрольне післяопераційне дослідження слуху виконуються в різних проміжках часу, але об'єктивний результат операції можна оцінити через 4 тижні після операції.

Які поради після стапедотомії?

У ранньому піляопераційному періоді пацієнт повинен вести обережний спосіб життя і уникати інфекцій (необхідно уникати контакту з людьми, що мають інфекції дихальних шляхів). У зв'язку з можливими запамороченнями не рекомендується після операції водити машину і слід уникати робіт на висоті. Після видалення пов’язки необхідно уникати безпосереднього шуму. Протягом місяця потрібно запобігати попаданню води в опероване вухо. Після операції рекомендується проходити аудіометричний контроль в проміжках 1, 3, 6, 12 місяців. Якщо хвороба вразила обидва вуха, то операція на протилежному вусі може бути виконана приблизно через 4-6 місяців від попередньої.

Ми працюємо:

Пн 9ºº - 17ºº

Вт  9ºº - 17ºº

Ср  9ºº - 17ºº

Чт  9ºº - 17ºº

Пт  9ºº - 17ºº

Сб 10ºº - 14ºº

Нд вихідний

Запис по телефону:

+38 095 849 54 20

+38 098 597 84 91

Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus

Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7. 

тел / факс: +48 22 46 35 314

email: international@medincus.pl

www.medincus.pl

Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21

Волинська обласна клінічна лікарня, 

тел: +38 0332 29 51 73

       +38 095 849 54 20,       +38 098 597 84 91

email: medincus.volyn@gmail.com