Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА

НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ

Facebook

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21. тел: 0332-29-51-73

Волинський Центр Слуху і Мови “Medincus” / Запитання

Наші послуги:

Що таке отосклероз?

Отосклероз - це хвороба структур середнього і внутрішнього вуха, при якій погіршуються анатомічні і функціональні властивості вуха. Ознакою отосклерозу є прогресуюча приглухуватість (одно чи двостороння), разом з якою можуть з'явитися вушні шуми і запаморочення.

Які причини отосклерозу?

Отосклероз - це хвороба невідомого походження. Відомо, що хвороба найчастіше стосується жінок, має спадковий характер, що не є обов'язковою умовою, розвивається у жінок часто в період гормональних змін, наприклад, під час вагітності. Юнацький отосклероз розвивається навіть у маленьких дітей і його лікування є значно важчим.

Як діагностувати отосклероз?

Отосклероз можна підозрювати на підставі огляду (прогресуюча приглухуватість без явної причини, наприклад, запалення вуха, вушний шум, спадковий характер). Під час дослідження отоскопом частіше за все ніякі зміни не спостерігаються. За допомогою аудіометричного дослідження діагностується приглухуватість та відсутність рефлексів м'язів стремена. На цій підставі можна майже впевнено діагностувати отосклероз, але остаточний діагноз можна поставити тільки під час операції.

Яка причина приглухуватості при отосклерозі?

Патологічні зміни призводять до порушення рухливості однієї зі слухових кісточок (стремена), що погіршує провідність звуків до внутрішнього вуха, наслідком чого є кондуктивна приглухуватість. Зміни середнього вуха впливають на погіршення звукопровідності до внутрішнього вуха, викликаючи перцептивну приглухуватість і є причиною вушних шумів і запаморочень. Часто обидва типи приглухуватості існують одночасно і тоді мова йде про змішаний тип приглухуватості.

Які існують способи лікування отосклерозу?

Фармакологічний метод лікування отосклерозу не  відомий. У лікуванні отосклерозу іноді рекомендуються ліки, що поліпшують кровопостачання центральної нервової системи і внутрішнього вуха, проте даний метод лікування не є стандартним. Найбільш частим наслідком отосклерозу є приглухуватість, яку можна лікувати за допомогою операції. Операція (стапедотомія) дає можливість відновити правильну функцію слухових кісточок, що відновлює слух або зменшує приглухуватість і в багатьох випадках ліквідує або послаблює вушні шуми.

Альтернативою хірургічного лікування є слуховий апарат, проте хвороба, прогресуючи, викликає необхідність у використанні більш сильних пристроїв і в кінці кінців може дійти до повної відсутності слуху. Неможливо передбачити швидкість розвитку хвороби!

Що таке стапедотомія?

Стапедотомія полягає у заміні нерухомої кісточки протезом. Процедура виконується через зовнішній слуховий хід (так само, як при чищенні вуха), тому зовні непомітні будь-які сліди або рубці. Існує можливість проведення операції з використанням надрізу за вушною раковиною, але даний тип рідко використовується.

Користуючись першим методом, після надрізу шкіри зовнішнього слухового ходу, хірург отримує доступ до барабанної порожнини і може визначити рухливість ланцюга слухових кісточок. Тоді підтверджується діагноз отосклерозу. Потім видаляється частина нерухомої слухової кісточки (стремена), яка замінюється невеликим протезом. Таким чином відновлюється відповідна рухливість ланцюга слухових кісточок і тим самим поліпшується провідність звуків. Після операції на вусі накладається пов’язка. Результат операції можна відмітити тільки після видалення пов'язки в зовнішньому слуховому ході через тиждень після операції.

Чи відчуває пацієнт протез у вусі?

Протез, яким лікарі користуються при лікуванні отосклерозу, невеликий і легкий, тому пацієнт не відчуває його. Протези зроблені з різних синтетичних матеріалів (найчастіше тефлону) або дорогоцінних металів (золото, платина). Протези, що використовуються при лікуванні проходять ригористичні тести і є безпечними і нейтральними для організму людини.

Чи стійкий результат операції?

Результати сучасного хірургічного лікування отосклерозу - стійкі. Крім того, відомо, що в більшості випадків прогрес хвороби сповільнюється (в оперованому вусі).

Яке поліпшення слуху можна очікувати після операції?

Поліпшення слуху після операції можливе тільки в тих межах, які були визначені на основі досліджень слуху перед операцією (максимальну працездатність вуха визначає, так звана, крива кісткової провідності, представлена на тональній аудіограмі). У деяких випадках максимальна працездатність вуха підвищується, але це невелика зміна, що не є нормою.

Метою операції є видалення так званого резерву слимака, зображеного на аудіограмі у вигляді простору між кривими повітряної та кісткової провідності. Максимальна працездатність вуха знижується разом з прогресуванням хвороби, обмежуючи найкращий можливий результат операції.

Який вид анестезії лікарі застосовують під час стапедотоміі?

Подібні операції зазвичай виконуються під загальною анестезією (наркозом). Вона забезпечує безпеку пацієнта та комфорт хірурга і дає можливість управляти тиском крові, що впливає на позитивний хід операції.

Можливе використання місцевої анестезії, але тільки у випадках, коли місцева анестезія з медичних причин є єдиною припустимою формою. Після операції час від часу пацієнтам необхідні невеликі дози знеболюючих ліків.

Чи можливі ускладнення після стапедотомії?

У медицині неможливо дати гарантії повної ефективності лікування. Можливі ускладнення після операції можна розділити на загальні і отохірургічні. Загальні пов'язані з інфекціями, анестезією, ліками, обмеженням руху, супутніми хворобами і т.д. Лікар, який відповідає за безпечний хід анестезії (анестезіолог), попросить Вас приділити більш детальну інформацію, що дозволяє зменшити ризик цих ускладнень. Крім того необхідно буде виконати кілька додаткових досліджень, таких як: визначення групи крові з резус-фактором, морфологічне і біохімічне дослідження крові, дослідження згортання крові, дослідження сечі та інші.

Отохірургічні ускладнення: глибока приглухуватість або повна глухота оперованого вуха, пошкодження лицьового нерва, що може стати причиною порушення роботи м'язів обличчя оперованого боку, пошкодження барабанної струни, ознаками чого є розлади смаку та мови оперованого боку, тривалі порушення рівноваги, виникнення або посилення вушних шумів, перфорація барабанної перетинки, відсутність поліпшення слуху. Вищевказані ускладнення дуже рідкісні, а їх кількість залежить від досвіду оперуючого отохірурга (ускладнення бувають у близько 1% пацієнтів).

Як виглядає післяопераційний період?

Найважчими є перші години після наркозу. Протягом першої доби іноді бувають запаморочення і нудота, які є результатом дій в ділянці внутрішнього вуха. Ці ускладнення зникають протягом декількох годин після операції або через 2-3 дні. Після повного видалення пов’язки з вуха (близько 7 днів після операції) пацієнт може вже відчувати, що звуки занадто гучніші, іноді навіть неприємні. Це має пройти і замінитися новим рівнем слуху. Контрольні дослідження слуху виконуються в різних проміжках часу, але об'єктивний результат операції можна оцінити через 4 тижні після операції.

Які поради після стапедотомії?

У ранньому періоді після операції пацієнт повинен вести обережний спосіб життя і уникати інфекцій (необхідно уникати контакту з людьми, що мають інфекції дихальних шляхів). У зв'язку з можливими запамороченнями не рекомендується після операції водити машину і слід уникати робіт на висоті. Після видалення пов’язки необхідно уникати безпосереднього шуму. Протягом місяця потрібно запобігати попаданню води в опероване вухо. Після операції рекомендується проходити аудіометричний контроль в проміжках 1, 3, 6, 12 місяців. Якщо хвороба вразила обидва вуха, то операція другого вуха може бути виконана приблизно через 4-6 місяців від попередньої.

Ми працюємо:

Пн 9ºº - 17ºº

Вт  9ºº - 17ºº

Ср  9ºº - 17ºº

Чт  9ºº - 17ºº

Пт  9ºº - 17ºº

Сб 10ºº - 14ºº

Нд вихідний

Запис по телефону:

+38 0332 29 51 73

+38 095 849 54 20

+38 098 597 84 91

Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus

Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7. 

тел / факс: +48 22 46 35 314

email: international@medincus.pl

www.medincus.pl

Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21

Волинська обласна клінічна лікарня, 

тел: +38 0332 29 51 73

       +38 095 849 54 20,       +38 098 597 84 91

email: medincus.volyn@gmail.com