Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА

НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ

м. Луцьк, пр. Грушевського, 21. 

тел: +38 095 849 54 20

Facebook

Волинський Центр Слуху і Мови “Medincus” / Запитання

Наші послуги:

Що це таке - глотковий мигдалик?

Глотковий мигдалик (задня третина) складається з лімфатичної тканини, яка має клітини, що знищують мікроби і виробляє антитіла. Разом з піднебінними мигдаликами та  іншими, меншими скупченнями лімфатичної тканини, глотковий мигдалик є захисним бар'єром організму, створюючи лімфоїдно-глоткоке кільце (кільце Вальдейера).

Де знаходиться глотковий мигдалик?

Вік знаходиться в носовій частині глотки. Якщо попросити дитину відкрити рот, дивлячись прямо, ми бачимо задню стінку глотки, а ближче, зверху – м’яке піднебіння з маленьким язичком. Глотковий мигдалик розташований за м'яким піднебінням і язичком у верхній частині глотки.

Що таке гіпертрофія глоткового мигдалика?

Гіпертрофія глоткового мигдалика (лат. Hyperplasia tonsillae pharyngeae; vegetationes adenoidales) це надмірне розрощення  аденоидної тканини в носовій частині глотки.

Чому мигдалик збільшується?

Разом з більшістю інфекцій в області верхніх дихальних шляхів з'являється збільшення маси лімфатичної тканини. Тривала стимуляція цієї тканини може викликати збільшення мигдалика. Найчастішою причиною гіпертрофії глоткового мигдалика є повторні і хронічні запалення верхніх дихальних шляхів і порожнини рота.

Чи небезпечна гіпертрофія глоткового мигдалика?

Гіпертрофія глоткового мигдалика може стати причиною багатьох неприємних змін. Мигдалик знаходиться на задньо-верхній  стіні носоглотки і  постійно або періодично збільшуючись, ускладнює її прохідність, ознаками чого можуть бути розлади  дихання через ніс (дитина дихає через рот, ходить з відкрилися ротом) і хропить під час сну. Дихаючи ротом, дитина вдихає сухе і холодне повітря (в носі повітря обігрівається і зволожується), тому у неї частіше виникають інфекції в області верхніх дихальних шляхів. Подальше збільшення глоткового мигдалика впливає на вічка слухових труб. Закриття труб призводить до блокади природного шляху повітря, що проникає до барабанної порожнини. Ознаками цих розладів є повторні гнійні запалення вух, наявність рідини в барабанних порожнинах і кондуктивна приглухуватість. Рідина, що постійно знаходиться в середньому вусі - густішає і стає причиною погіршення слуху і ґрунтом для розвитку сполучнотканинного зрощення. Ці зрощення і негативний тиск у вусі є причиною втягування барабанної перетинки. Її надмірне розтягування руйнує її пружні елементи,  що може стати причиною вростання епідермісу в барабанну порожнину з виникненням холестеатоми, яка знищує структури середнього вуха.

Як можна підтвердити збільшення глоткового мигдалика?

Якщо дитина дихає через відкритий рот, хропе вночі або говорить через ніс, то ми повинні проконсультуватися з отоларингологом або фоніатром. Вони володіють малоінвазивними методами для правильної оцінки мигдалика (дослідження за допомогою дзеркала, безпосередня пальпаторна оцінка, дослідження ендоскопом, рентгенографія). У разі співіснування інших хвороб, що потребують операції під загальною анестезією (наприклад шунтування барабанної порожнини), можна зробити дослідження під час анестезії і в разі гіпертрофії виконати аденотомію, запобігаючи у дитини стрес, пов'язаний з операцією.

Які показання для видалення мигдалика?

Показаннями до операції є гіпертрофія глоткового мигдалика, що утруднює дихання через ніс (особливо у випадках сну з апное), погана прохідність слухових труб (з гнійним запаленням вух), погана прохідність сполучень приносових синусів.

Чи негативно впливає аденотомія на імунітет дитини?

Глотковий мигдалик є важливим елементом імунної системи тільки у маленьких дітей. Мигдалик запобігає доступу хвороботворних мікробів через рот і дихальні шляхи. Тому у дітей до другого року життя, якщо це можливо, потрібно уникати аденотомії. У дітей старшого віку мигдалик втрачає свої важливі для імунітету функції та в період статевого дозрівання в кінці кінців зникає.

На чому заснована операція з видалення носоглоткового мигдалика (аденотомія)?

Операція полягає у видаленні маси мигдалика. Спеціальним існтрументом зрізається надлишок аденоидної тканини, яка виступає в носоглотку і розростається на боки до глоткових вічок слухових труб. Кровотеча під час операції зазвичай короткочасна і зупиняється самостійно. У носоглотці залишається рана яка швидко загоюється, на яку не закладаються шви. У рідкісних випадках сильної кровотечі слід накласти спеціальну пов'язку, що давить на рану в місці видаленої мигдалини.

Який вид анестезії лікарі застосовують під час аденотомії?

Подібні операції зазвичай виконуються під загальною анестезією (наркозом). Вона забезпечує безпеку пацієнта і комфорт хірурга. Можливе використання місцевої анестезії, але тільки у випадках, коли місцева анестезія з медичних причин є єдино припустимою формою. Не дивлячись на те, що аденотомія це коротка операція, наркоз допомагає дитині уникнути зайвого стресу і емоційних травм, пов'язаних з лікуванням та контактом з медичним персон.

Після операції час від часу пацієнтам необхідні невеликі дози болезаспокійливих пероральних ліків або свічок.

Чи можливі ускладнення після аденотомії?

У медицині неможливо дати гарантії повної ефективності лікування. Можливі ускладнення після операції можна розділити на загальні і хірургічні. Загальні пов'язані з інфекціями, анестезією, ліками, обмеженням руху, супутніми хворобами і т.д. Лікар, який відповідає за безпечний хід анестезії (анестезіолог), попросить Вас надати більш детальну інформацію, що дозволяє зменшити ризик цих ускладнень. Крім того необхідно буде виконати кілька додаткових досліджень, таких як визначення групи крові з резус-фактором, морфологічне і біохімічне дослідження крові, дослідження згортання крові, дослідження сечі та інші.

хірургічні ускладнення: рідкі або часті кровотечі з ложа мигдалика або пошкодження анатомічних структур, що оточують мигдалик (піднебінні дужки, м’яке піднебіння). Вищевказані ускладнення дуже рідкісні, а їх кількість залежить від досвіду оперую чого хірурга.

Як виглядає післяопераційний період?

Найважчими є перші кілька годин після наркозу. Протягом перших годин після операції не можна пити і їсти. Протягом 5-7 днів необхідно дотримуватися дієти. Пацієнт не повинен приймати гарячих, кислих, пікантних страв і таких, які можуть перешкоджати загоюванню рани. Рекомендується коротке перебування в лікарні, метою контролю і швидкої реакції на можливу кровотечу. У разі аденотомії кровотеча можлива протягом першої доби після операції. Необхідно уникати фізичного навантаження протягом одного тижня після операції.

Чи можливо, щоб мигдалик відріс?

Метою аденотомії є усунення надлишку аденоїдної тканини що заважає, але це не повне (100%) видалення всіх клітин мигдалика (як це відбувається при онкологічних операціях). У рідкісних випадках невелика кількість лімфатичної тканини що залишилася може відрости в результаті сильної стимуляції інфекцією верхніх дихальних шляхів. У цьому випадку буде необхідно повторне видалення (реаденотомія).

Ми працюємо:

Пн 9ºº - 17ºº

Вт  9ºº - 17ºº

Ср  9ºº - 17ºº

Чт  9ºº - 17ºº

Пт  9ºº - 17ºº

Сб 10ºº - 14ºº

Нд вихідний

Запис по телефону:

+38 095 849 54 20

+38 098 597 84 91

Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus

Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7. 

тел / факс: +48 22 46 35 314

email: international@medincus.pl

www.medincus.pl

Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21

Волинська обласна клінічна лікарня, 

тел: +38 0332 29 51 73

       +38 095 849 54 20,       +38 098 597 84 91

email: medincus.volyn@gmail.com