Волинський Центр Слуху і Мови Medincus
ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА
НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ
м. Луцьк, пр. Грушевського, 21.
тел: +38 095 849 54 20
Реабілітація голосу
Що таке функціональний розлад голосу?
Серед пацієнтів з розладами голосу значний відсоток становлять люди з так званими функціональними розладами. Це коли не виявлено у них органічних змін в гортані (наприклад вузликів співаків, поліпів чи набряку) і в той же час порушується функція. Неправильна робота м'язів гортані може призвести до мовних розладів.
Найбільш поширеними формами функціональних розладів є:
гіпофункціональна дисфонія – голосовий розлад, який виник внаслідок пониженої напруги м'язів гортані;
гіперфункціональна дисфонія, це зворотна ситуація, тобто коли збільшується ларингеальна напруга м'язів;
найважчою формою функціональних порушень голосу є функціональна афонія, або повна втрата голосу у зв'язку з порушенням функції м'язів гортані.
Типові функціональні розлади голосу (особливо це стосується гіперфункціональної дисфонії, яка триває довгий час) можуть призвести до органічних змін в гортані. Стан, коли м'язи гортані занадто напружені і гортань працює з підвищеним навантаженням - призводить до виникнення мікротравм, що в свою чергу є причиною виникнення органічних змін. Такі зміни вже вимагають хірургічного лікування або довготривалої реабілітації голосу.
Причини функціональної дисфонії можуть бути різними, наприклад, гормональний дисбаланс, який може бути пов'язаний з метаболічними захворюваннями, порушення концентрації іонів (наприклад, кальцію і магнію) в крові. Дуже частою причиною функціональних розладів голосу є неправильне використання голосу.
Чому так важливе правильне використання голосу?
Неправильне використання голосу часто є результатом поганої звички і може призвести до втоми голосоутворюючого органу, появи захриплості, втрати голосу і в кінцевому результаті - до функціональної дисфонії.
Якість мови залежить не тільки від роботи гортані, а й від функціонування всього організму. Якість мови залежить від дихання.
Існує 3 способи дихання: грудинно-ключичне, грудинно-діафрагмальне і діафрагмальне - черевної порожнини. Під час спокійного мовлення у людей, які не мають високі вимоги до голосоутворювання, гортань може коректно працювати з будь-яким з цих способів дихання. Проте, коли голосове навантаження стає більшим, підвищуються вимоги до голосу тоді ключично-реберного дихання стає недостатньо. При такому способі дихання повітря надходить в першу чергу до верхівок легень, грудинно-ключичне дихання є поверхневим і людині, в такому разі може не вистачити повітря. Крім того, реберно-ключичне дихання може збільшувати напругу м'язів шиї і гортані, що призводить до погіршення якості передачі мови.
Таким чином, щоб усунути проблему голосу, краще використовувати м'язи діафрагми, які розташовані на межі грудей і живота, що є найбільш важливим у диханні. Здатність дихати діафрагмою робить дихання глибшим, а голос чистішим. Вміле використання діафрагми під час промови також регулює тонус м'язів гортані. Це допомагає зменшити надмірну напругу голосу. Діафрагмальне дихання є однією з основ правильного голосу.
Робота гортані і її синхронізація з диханням
Зазвичай, голос повинен бути сформований вільно, без зусиль і з м'якою постановою, тобто голосові складки повинні почати голосоутворення з моменту короткого замикання, коли до них іде повітря з легень. Якщо вони закриваються занадто рано, тоді голос має жорстке голосоутворення з зусиллям. Коли голосові складки є слабкими і змикаються занадто пізно, голос нагадує звук видування, є слабким і подібним до гудіння.
Резонансний голос
Багато музичних інструментів, наприклад, гітара або скрипка, мають резонансну форму, що підсилює звук і робить його кращим. Наше тіло також має резонансні простори, які посилюють голос при розмові або співі. Це, наприклад, порожнина рота і горла, порожнина носа і приносових синусів. Особи, які професійно використовують голос, наприклад співаки або актори навчаються використовувати резонатори, для того, щоб їх голос був більш красивішим. Цією здатністю може володіти не кожен. Використання резонаторів при розмові дає можливість без великих зусиль отримувати голос, тому що резонатори підсилюють його. Гортань в такому разі працює вільно і без надмірної напруги.
Положення тіла
Навіть положення тіла може впливати на голосоутворення. Воно повинно бути прямим і розслабленим. Сутулість під час розмови впливає на погіршення дихальної функції, надмірно вертикальне положення тіла несприятливо збільшує напругу м'язів. Не менш важливим є положення голови, тому що це впливає на стан гортані під час розмови. Надмірний нахил голови до переду, до заду або набік, негативно впливає на функцію гортані.
Реабілітація голосу
Реабілітація голосу є дуже важливим компонентом лікування мовних розладів, а також у багатьох випадках основним засобом лікування.
Під час огляду пацієнта з функціональною дисфонією лікар спочатку виключає чинники, які можуть вплинути на виникнення дисфонії, наприклад, хвороби обміну речовин, гормональні розлади, також при наявності додаткових обстежень, наприклад, досліджень рівня гормонів або іонів в крові, УЗД щитовидної залози і т.д. Лікар визначає механізм голосоутворення. Якщо він приходить до висновку, що голосоутворення - неправильне, проводить реабілітацію голосу, навчання правильного голосоутворення, в поєднанні з вправами, спрямованими на відновлення нормальної роботи м'язів гортані.
Під час реабілітація голосу використовуються різні методи, спрямовані на навчання правильного дихання за допомогою діафрагми, голосові вправи, резонанс голосу та інші вправи, які є особливим видом масажу, який покращує функцію гортані і нормалізує тонус м'язів гортані. Слід підкреслити, що маніпуляції на гортані може виконувати тільки лікар, тому що гортань є органом, дуже чутливим і неправильний вплив може бути болючим і навіть небезпечним.
Реабілітація голосу повинна проводитись на систематичній основі. Багато з вправ пацієнт може виконувати після навчання самостійно в домашніх умовах. Як правило, відновлення голосу займає кілька місяців, іноді це може зайняти кілька років.
Кому потрібна реабілітація голосу?
Реабілітація голосу є основним методом лікування при наявності дисфонії, саме функціональних мовних розладів у професіоналів, які використовують голос в своїй повсякденній праці (викладачі, диктори, лектори), у хворих з органічними хворобами (наприклад вузликами співаків, набряковими змінами голосових складок), які виникли через неправильне голосоутворення. І також у пацієнтів після мікрохірургічних операцій на голосових складках.
Де проводиться реабілітація голосу?
Ми діагностуємо захворювання голосоутворюючого органу і проводимо реабілітацію голосу в амбулаторно і при потребі в умовах клініки. Ми також організуємо виїздні реабілітаційні тури для пацієнтів з розладами голосу, збагачені елементами бальнеотерапії.
Ми працюємо:
Пн 9ºº - 17ºº
Вт 9ºº - 17ºº
Ср 9ºº - 17ºº
Чт 9ºº - 17ºº
Пт 9ºº - 17ºº
Сб 10ºº - 14ºº
Нд вихідний
Запис по телефону:
+38 095 849 54 20
+38 098 597 84 91
Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus
Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7.
тел / факс: +48 22 46 35 314
email: international@medincus.pl
Волинський Центр Слуху і Мови Medincus
Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21
Волинська обласна клінічна лікарня,
тел: +38 0332 29 51 73
+38 095 849 54 20, +38 098 597 84 91
email: medincus.volyn@gmail.com