Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА

НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ

м. Луцьк, пр. Грушевського, 21. 

тел: +38 095 849 54 20

Facebook

Волинський Центр Слуху і Мови “Medincus” / Запитання

Наші послуги:

Пошкодження слухових кісточок

Які причини і наслідки пошкодження слухових кісточок?

Найчастіше причини, які можуть призвести до руйнування  анатомічних структур середнього вуха - це тривалі запалення або травми. Причиною погіршення слуху може бути пошкодження барабанної перетинки і ланцюга слухових кісточок, тому що ці розлади погіршують провідність звуків до внутрішнього вуха. Ознакою погіршення провідності є кондуктивна приглухуватість. Коли у хворого співіснують зміни і у внутрішньому вусі, які впливають на погіршення роботи звукосприймаючої системи вуха, що називається  перцептивною приглухуватістю, тоді мова йде про змішаний тип приглухуватості.

Які існують можливості лікування ланцюга слухових кісточок?

Пошкодження звукопровідного ланцюга в середньому вусі слід лікувати за допомогою операції. Осикулопластика дає можливість відновити правильну функцію ланцюга слухових кісточок, елімінуючи або зменшуючи приглухуватість та в разі одночасної реконструкції і барабанної перетинки (мірінгоосикулопластика), закриває середнє вухо і попереджає повторне виникнення запалення. У багатьох випадках ця процедура ліквідує або послаблює вушний шум. Альтернативою операції є слуховий апарат, але в більшості випадків мета операції - це не тільки поліпшення слуху, але ще і профілактика запалення, прогресування хвороби.

Що таке осикулопластика?

Осикулопластика - це пластична реконструкція ланцюга слухових кісточок звукопровіної системи в середньому вусі, яка поліпшує слух. У багатьох випадках така операція виконується  разом з реконструкцією барабанної перетинки (мірінгопластика) або є останнім етапом операції, метою якої є видалення запальних змін і холестеатоми. Реконструкцію слухових кісточок можна теж виконувати після сануючої операції на середньому вусі, наприклад,  після радикальної модифікованої операції чи антромастоідектоміі  або аттікотоміі.

На чому полягає осикулопластика?

Осикулопластика – це реконструкція ланцюга слухових кісточок. Операція залежить від виду пошкодження кісточок і може бути в наступних варіантах:

    •    заміна пошкоджених слухових кісточок матеріалом з власних тканин пацієнта або протезом;

    •    реконструкція кісточки за допомогою цементу, з'єднання ланцюга (користуючись клеєм, цементом, металевою тасьмою);

    •    мобілізація нерухомих елементів ланцюга слухових кісточок.

Завдяки операції можна відновити рухливість ланцюга слухових кісточок, і завдяки цьому поліпшити звукопровідність. Операція може бути виконана через зовнішній слуховий хід, тому зовні непомітні будь-які сліди або шрами (існує також можливість операції після розрізу за вушною раковиною, але цей тип операції не поширений). Після операції у вухо вкладається  турунда. Функціональний результат операції можна оцінити після видалення турунди  (приблизно  через тиждень від операції).

Якими матеріалами лікар користується під час реконструкції ланцюга слухових кісточок?

Матеріали можна розділити на три групи: власні тканини пацієнта, синтетичні матеріали і тканини трансплантати. Якщо це можливо, то перш за все отохірург намагається зробити реконструкцію слухових кісточок за допомогою власних тканин пацієнта. Під час цієї реконструкції лікар користується іншими елементами слухових кісточок, які після обробки повторно імплантуються в вухо. Отохірург користується також хрящем, який можна отримати  з вушної раковини або відповідно сформованої невеликої частини кісткової тканини скроневої кістки. Якщо одночасно потрібно реконструкція барабанної перетинки (мірінгопластика), то найчастіше лікар використовує невелику частину охрястя, тонку пластинку хряща або частина фасції скроневого м'язу, які схожі на шматочок фольги.

В інших випадках можна виконати реконструкцію, користуючись спеціальними цементами  і клеями, які дають можливість з'єднати або відновити  частину слухової кісточки, пошкоджену через запалення, одночасно відновлюючи її анатомічний вигляд  і покращуючи слухову функцію. В інших випадках можна використовувати різні протези, які замінюють частини ланцюга слухових кісточок. Протез зроблений з різних синтетичних матеріалів (найчастіше тефлону), іонометричних цементів або металів (золото, платина, титан).  У багатьох випадках синтетичні матеріали з'єднуються з власними тканинами. Отохірург вирішує, якими матеріалами користуватися після внутрішньопераціоної  оцінки патологічних змін.

Трансплантати тканини з мертвого тіла людини, з технічної точки зору, є дуже хорошим матеріалом для реконструкції, яким користуються в багатьох країнах світу. Сьогодні в Польщі лікарі рідко їх використовують, тому що такого виду трансплантати викликають багато суперечок у зв'язку з хворобою Крейтцфельдта – Якоба (можливість перенесення пріонів).

Чи відчуває пацієнт протез в вусі?

Протези, якими лікарі користуються під час операції, невеликі  і легкі, тому пацієнти їх не відчувають. Хворий не відчуває також клею або цементу. Перед використанням протези проходять ригористичні  тести і є безпечними і нейтральними для організму людини.  Матеріали безпечні і не мають негативного впливу на організм людини. Ці матеріали не є протипоказані до проведення досліджень голови, тобто рентгена, комп'ютерної або магнітно-резонансної томографії.

Яке поліпшення слуху можна очікувати після операції?

Поліпшення слуху після операції можливе тільки в тих межах, які були визначені на основі досліджень слуху перед процедурою (максимальну працездатність вуха визначає, так звана, крива кісткової провідності, представлена на тональної аудіограмі). Метою операції є ліквідація, так званого  резерва слимака равлики, зображеного на аудіограмі у вигляді простору між кривими повітряної та кісткової провідності.

Функціональні результати залежать від рівня змін у середньому вусі і стану інших елементів звукопровідної  системи. На результати лікування впливає також досвід отохірурга, наявність постачання центру,  високо спеціалізованого обладнання,  доступність найновіших реконструктивних матеріалів і протезів.

Який вид анестезії лікарі застосовують під час осикулопластики?

Такі операції зазвичай виконуються під загальною анестезією (наркозом). Вона забезпечує безпеку пацієнта і комфорт хірурга і дає можливість коригувати тиск крові, що впливає на позитивний хід операції.

Можливе використання місцевої анестезії, але тільки у випадках, коли місцева анестезія з медичних причин є єдино припустимою формою. Після операції час від часу пацієнтам необхідні невеликі дози болезаспокійливих ліків.

Чи можливі ускладнення після оссікулопластікі?

У медицині неможливо дати гарантії повної ефективності лікування. Можливі ускладнення після операції можна розділити на загальні і хірургічні. Загальні пов'язані з інфекціями, анестезією, ліками, обмеженням руху, супутніми хворобами і т.д. Лікар, який відповідає за безпечний хід анестезії (анестезіолог), попросить Вас надати більш детальну інформацію, що дозволяє зменшити ризик цих ускладнень. Крім того необхідно буде виконати кілька додаткових досліджень, таких як визначення групи крові з резус-фактором, морфологічне  і біохімічне дослідження крові, дослідження згортання крові, дослідження сечі та інші.

Отохірургічні ускладнення: глибока приглухуватіссть  або повна глухота оперованого вуха, пошкодження лицьового нерва, що може стати причиною порушення роботи м'язів обличчя оперованого  боку, пошкодження барабанної струни, ознаками чого є розлади смаку та мови оперованого  боку, тривалі порушення рівноваги, виникнення або посилення вушних шумів, перфорація барабанної перетинки, відсутність поліпшення слуху. Вищевказані ускладнення дуже рідкісні, а їх кількість залежить від досвіду отохірурга.

Як виглядає післяопераційний період?

Найважчими є перші години після наркозу. Протягом першої доби іноді присутні запаморочення і нудота. Час перебування в лікарні зазвичай становить кілька днів після операції. Після повного видалення турунди  з вуха (близько 7 днів після операції) пацієнт може вже відчувати, що звуки занадто гучні, іноді навіть неприємні. Дане явище має пройти і замінитися новим рівнем слуху. Контрольні дослідження слуху виконуються в різних проміжках  часу, але об'єктивний результат операції можна оцінити через 4 тижні після операції.

Які поради після осикулопластики?

У ранньому періоді після операції пацієнт повинен вести обережний спосіб життя і уникати інфекцій. У зв'язку з можливими запамороченнями не рекомендується після операції водити машину та уникати робіт на висоті. Протягом місяця запобігати попаданню води в оперувати вухо. Після операції рекомендується проходити аудіологічний контроль в проміжках 1, 3, 6, 12 місяців.

Ми працюємо:

Пн 9ºº - 17ºº

Вт  9ºº - 17ºº

Ср  9ºº - 17ºº

Чт  9ºº - 17ºº

Пт  9ºº - 17ºº

Сб 10ºº - 14ºº

Нд вихідний

Запис по телефону:

+38 095 849 54 20

+38 098 597 84 91

Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus

Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7. 

тел / факс: +48 22 46 35 314

email: international@medincus.pl

www.medincus.pl

Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21

Волинська обласна клінічна лікарня, 

тел: +38 0332 29 51 73

       +38 095 849 54 20,       +38 098 597 84 91

email: medincus.volyn@gmail.com