Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ ВУХА

НОСА, ГОРТАНІ ТА РОЗЛАДІВ РІВНОВАГИ

м. Луцьк, пр. Грушевського, 21. 

тел: +38 095 849 54 20

Facebook

Волинський Центр Слуху і Мови “Medincus” / Запитання

Наші послуги:

Метод Томатіса

Психо-аудіо-лінгвістична стимуляція і її застосування

Ким був Альфред Томатіс?

Професор Альфред Томатіс був французьким отоларингологом, який з 40-х років XX століття проводив дослідження, змістом яких була роль  органа  слуху.  Він особливо цікавився проблемою залежності між слухом і виникненням  голосу і мови.

На основі своїх спостережень Томатіс  сформулював закон, який називається першим законом Томатіса і звучить так: «Голос відтворює тільки ті звуки, які вухо може почути». Іншими словами, щоб правильно контролювати голос і мову, треба вміти слухати себе. Наслідком першого закону Томатіса є другий закон: «Модифікація способу чути  призводить до зміни голосу».

Роль органа слуху

Наш орган слуху дає можливість спілкуватися з оточенням  і те, що ми чуємо, впливає на формування нашого голосу  і мови (наприклад, дитина, яка не чує не може самостійно навчитися говорити, так як вона  відрізана від світу звуків і тому її  можливість спілкуватися з суспільством обмежена). Виявляється, що спосіб дії органу слуху впливає також на засвоєння уміння читати, писати та  навіть на положення тіла, узгодженість рухів та емоційного  стану. Крім того Томатіс вважав, що вухо людини це свого роду "динамо", яке доставляє нашому мозку енергію. Здатність чути певного роду звуки спонукає мозок і готує  його до іншої  активності. Томатіс вважав, що особливо добрими для нашого організму звуками є ті, які мають в своєму спектрі багато складових частин на високих частотах. Такою якістю характеризуються певні види музики, наприклад музика Моцарта або григоріанські хорали. Вони використовуються в терапії Методом Томатіса.

Слухова  увага - чим відрізняється  чути і слухати?

Томатіс помітив, що чути це не те ж саме, що і слухати.

Чути - це пасивний процес, який залежить від стану нашого вуха. Якщо орган слуху пошкоджений, то можуть з'явитися проблеми зі сприйняттям  деяких звуків. Для визначення стану слуху пацієнта найчастіше виконується аудіометричне дослідження.

Слухати (слухова увага) - це активний процес. Простіше можна сказати, що це вміння свідомо приймати звукові стимули і потім отримувати з них інформацію. Чути  - це функція, яка залежить від стану вуха, а слухати - це вміння, яке розвивається протягом усього життя людини. Виявляється, що навіть люди з відмінним слухом, підтвердженим  аудіометричним дослідженням,  можуть мати проблеми зі слуханням.

Люди з розладами слухової  уваги іноді пропускають інформацію повз вуха, і їм кілька разів необхідно повторювати питання або прохання. У них часто можуть підозрювати приглухуватість. Часто буває, що їх орган слуху не пошкоджений, а страждає  слухова  увага.

Причини розладів слухової  уваги можуть  з'явитися вже в ранньому дитинстві. Приводом цього типу розладів можуть стати, наприклад, часті або тривалі отити  (коли дитина протягом  деякого проміжку часу частково була відрізана від деяких звуків оточення). Важливою причиною розладів слухової  уваги можуть бути сильні емоційні переживання,  наприклад,  смерть батька, усиновлення, перебування в лікарні і так далі. Томатіс вважав, що слухова  увага  - це бажання людини спілкуватися з навколишнім світом.

Ознаки  можливих розладів слухової  уваги:

порушення концентрації уваги,

підвищена слухова чутливість,

помилкове тлумачення питань,

коли людина часто плутає слова, що мають подібне звучання,

необхідність неодноразового повторення прохань,

монотонний голос,

звужений словниковий запас,

труднощі в читанні і письмі,

немузикальність,

погана рухова координація і низькі  спортивні вміння,

нерозбірливий почерк,

помилкове визначення лівої і правої сторін,

втомлюваність,

надмірна активність,

депресивні тенденції,

емоційна чутливість,

зневіра в себе,

боязність,

дратівливість,

відстороненість.

Слухова латеральність - праве вухо чує інакше ніж ліве?

Важливу роль в процесі слухання має, так звана, слухова  латеральність. Кожен з нас вважає за краще користуватися одою з рук (найчастіше правою). Цей факт стосується також ноги, ока  і вуха, хоча в цьому випадку це не усвідомлений процес. Виявляється, що праве вухо слухає трохи інакше ніж ліве вухо, тому що права і ліва  півкуля нашого мозку відповідають за різні вміння. Ліва півкуля називається "раціональною". У більшості людей в ній знаходяться мовні центру мозку, тому розмовляючи з кимось і відповідаючи на його питання, ми активуємо нашу ліву півкулю.

Права півкуля називається "емоційною" і "невербальною". Вона  відповідає за розуміння узагальнених понять, просторова уява, сприйняття музики і, що дуже важливо, за емоційні процеси. Обидві півкулі спілкуються і співпрацюють одна з одною, створюючи образ дійсності і даючи нам можливість правильно реагувати.

На думку Томатіса, правильна фізіологічна Латеральність - це Латеральність правого вуха. Люди, у яких домінує праве вухо, звертають увагу на зміст висловлювання, що особливо важливо під час спілкування, а ті, у кого домінує ліве вухо, несвідомо дивляться на емоційне забарвлення висловлювання. Томатіс вважав, що цей "емоційний фільтр" може негативно впливати на якість спілкування. Всім відомий вплив (найчастіше негативний) емоції на інтенсивність розладів голосу і мови (напр. інтенсивність заїкання або порушення голосу в стресовій ситуації). Томатіс вважав, що домінування лівого вуха може стати причиною різних розладів голосу і мови.

Що таке Метод Томатіса (психо-аудіо-лінгвістична стимуляція) і  на чому грунтується лікування?

Професор Томатіс розробив метод поліпшення активного слухання. Це означає, що у людей з порушеннями слухової уваги та слухової латеральності  існує можливість їх поліпшення. Терапія полягає в прослуховуванні  відповідного звукового матеріалу за допомогою спеціальних навушників, де звуки подаються повітряним і кістковим шляхом. Програма стимуляції становить від 60 до 120 сеансів, які проходять в трьох сесіях. Один сеанс - це 30 хвилинний звуковий блок. У день проводиться 4-6 сеансів. Розклад сесії найчастіше наступний: 1 сесія (60 сеансів), кілька тижнів перерви, 2 сесія (30 сеансів), кілька тижнів перерви, 3 сесія (15-30 сеансів). Перша сесія - це пасивна частина терапії, під час якої найчастіше використовується григоріанська  музика і музика Моцарта, фільтрована у відповідний спосіб. На наступних етапах терапії потрібна активна участь пацієнта, наприклад, читання.

Кому може допомогти Метод Томатіса?

Дітям:

• розлади мови (заїкання, затримка розвитку мови, вади мовлення),

• порушення голосу (напр. дитяча хрипота - результат неправильного використання  голосу), дислексія.

Дорослим:

• розлади мови (заїкання),

• порушення голосу - через неправильне вживання голосу.

Метод Томатіса можна також з успіхом використовувати у разі розладів голосу у людей, що професійно користуються голосом, наприклад, співаків і акторів. Методом Томатіса користувалися відомі співаки та актори, серед них Марія Каллас, Ромі  Шнайдер і Жерар Депардьє.

Інші застосування Методу Томатіса

У дітей:

• труднощі в школі,

• порушення концентрації,

• аутизм.

У дорослих:

• стрес (Метод Томатіса застосовується як підтримка у  боротьбі  зі стресом, так як він зменшує напругу, страх і підвищує креативність).

Як у дітей, так і у дорослих Метод Томатіса застосовується під час вивчення іноземних мов. Кожна мова має один відмінний для себе спектр частоти. Дитина, яка проводить час серед людей , що говорять рідною мовою, вчить її і, втрачає вміння чути  відмінності, які є в інших мовах, - звідси, наприклад, проблеми точної передачі іншомовного акценту. Метод Томатіса дає можливість ще раз "відкрити вуха" на ті частоти, яких ми не застосовуємо в рідній мові, а які чути необхідно, щоб говорити правильно іноземною мовою.

Сертифікати

Право використання Методу Томатиса і згоду на застосування назви Методу мають центри, схвалені АТ Tomatis Development. Люди, які проводять терапію, повинні постійно підвищувати свою кваліфікацію. Центр Слуху і Мови "Медінкус" у Варшаві має дозвіл на проведення терапії Методом Томатіса. Особи, які застосовують процес терапії, є членами Міжнародної Асоціації Сертифікованих Консультантів Методу Томатіса (International Association of Registered Certified Tomatis Consultants - IARCTC).

Інформацію про  Метод Томатіса можна знайти на інтернет-сайті www.tomatis-group.com

Ми працюємо:

Пн 9ºº - 17ºº

Вт  9ºº - 17ºº

Ср  9ºº - 17ºº

Чт  9ºº - 17ºº

Пт  9ºº - 17ºº

Сб 10ºº - 14ºº

Нд вихідний

Запис по телефону:

+38 095 849 54 20

+38 098 597 84 91

Міжнародний Центр Слуху і Мови Medincus

Польща, м. Каєтани, вул. Мокра, 7. 

тел / факс: +48 22 46 35 314

email: international@medincus.pl

www.medincus.pl

Волинський Центр Слуху і Мови Medincus

Україна, м. Луцьк, пр. Грушевського, 21

Волинська обласна клінічна лікарня, 

тел: +38 0332 29 51 73

       +38 095 849 54 20,       +38 098 597 84 91

email: medincus.volyn@gmail.com